Türkiye’nin Yeni Yıldızı

Atatürk, Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, büyük kültürel ve doğal mirasımızın korunması, değerlendirilmesi, tanıtılması ve gelecek kuşaklara aktarılması, böylece milli kimlik ve bilincin güçlendirilmesi amacıyla 17.08.1983 yılında kurulmuştur. Yüksek Kurum, 1931 yılında kurulan Türk Tarih Kurumu (T.T.K.) ve 1932 yılında kurulan Türk Dil Kurumu (T.D.K.) ile birlikte Atatürk Araştırma Merkezi (A.T.A.M.) ile Atatürk Kültür Merkezi’ni (A.K.M.) bünyesinde barındırmaktadır.

Devamını Oku…Türkiye’nin Yeni Yıldızı

Dünyanın İlk Yazılımcısı

Bazı insanlar vardır, yaşamın tüm olumsuzluklarına karşın dimdik ayakta kalan, adını tarihe kazıyan, işte bunlardan biridir dünyanın ilk yazılımcısı Ada Lovelace (Augusta Ada Byron). Birleşik Krallık ta 1815 yılında ünlü yazar Lord George Gordon Byron’un kızı olarak dünyaya gelen, ancak babasını hiç görmeyen, Lovelace’in neredeyse yaşamı boyunca hep sağlık sorunları oldu.

Devamını Oku…Dünyanın İlk Yazılımcısı

Hoş Geldin Yaz…

Her yıl geleneksel olarak yapılan Pikniğimiz, bu yıl yaza hoş geldin demek için 10.06.2022 tarihinde yerleşkemiz bahçesinde gerçekleşti. 2022’nin ilk yarısının yorucu ve yoğun temposunu bir nebze de olsa atabilmek adına, Prokon-Ekon Grup personelinin eğlenerek tadını çıkardığı etkinliklerimizden biri olarak tarihteki yerini almış oldu.

Devamını Oku…Hoş Geldin Yaz…